Az ókorban a férfiak és a nők is egyaránt viseltek különböző ékszereket. Jelentőségüket az adta, hogy ezekkel az ékszerekkel jelezték a külvilág felé státuszukat a társadalmon belül.
Az ékszerek megmunkálása nagyon fejlettnek számított a korban alkalmazott eszközökhöz képest. A motívumok legtöbb esetben a mitológiából, vallásból, állat- és növényvilágból származtak. Az aranynak a nemesfémek közül kiemelten fontos jelentősége volt az egyiptomiak számára. Úgy hitték, az arany különleges tulajdonságokkal bír, többek között képes az energia tárolására és vezetésére is. A fáraók, papok legtöbb esetben aranyból készítették ékszereiket. Isteni fémnek tartották, s az örök élettel azonosították az aranyat.
Egyiptomban az aranyon kívül a szerencsehozó amulettek is nagy népszerűségnek örvendtek, melyet szegények-gazdagok, élők-holtak egyaránt viseltek. Az amulettek az egyiptomi istenek erejét szívták magukba, ezáltal megvédve viselőjüket a gonosz erőktől. Fontos volt, hogy megfelelő ékszerekből készítették el szertartás keretében. A leghíresebbek a Hórusz szemet ábrázoló amulett, Ankh-amulett vagy a tjet-csomó.
A fáraók, istenek esetében fontos ékszernek számított a korona, mely alapján megtudták különböztetni az uralkodókat. Az egyiptomiak esetében meg kell említeni a gallérokat is, melyet mindkét nem viselt és különleges ékszernek számított. Egyrészt védte a testet az erős napsugaraktól, másrészt drágakövekkel és különféle motívumokkal is díszítették őket.
Az egyiptomi ékszerek legfőbb tulajdonságai a síkszerűség és a szimmetria. Ezek az értékek a mai világban is fontosak az a láncok, karperecek esetében, ezért a nők körében nagyon népszerűek az egyiptomi stílusú, vagy ezt a hatást keltő ékszerek.
Köszönjük, hogy elolvastad!